Náš prodloužený víkend v Českém Krumlově byl báječný. Tenhle rok jsem moc dovolené neměla, protože jsem si pět dní "ukrojila" ještě na loňský Londýn, takže letos šetřím, abych měla na Vánoce. Jojo, i nad tímhle už člověk musí přemýšlet (jedna z nevýhod toho být zaměstnancem). Ten jeden den se ale přece dá, a tak jsme s našima (uf uf) vyrazili. Hlavním cílem cesty byla večerní Rusalka na Otáčivém hledišti. Jak se nám víkend vyvedl?
 |
Zámek Český Krumlov |
Nebudu vám tu složitě vypisovat, co jsme všechno dělali, ale dám vám pár tipů, které jsme využili nebo které nás zaujaly. Třeba vás inspiruju dřív, než Krumlov zaplaví obří vlny Číňanů. A proč to? Od příštího roku se prý zavádí přímá linka Peking - Praha a v Krumlově počítají s masivním nárůstem návštěvnosti. Což je při 1,2 milionu návštěvnících ročně dost...nepředstavitelný :-)
1) Ubytování
V rámci zachování dobrých rodinných vztahů jsme bydleli jinde než naši. Tudíž můžu poskytnout recenze hned na dvě ubytovací zařízení!
Hotel Edward Kelly - převážně pro cizince, na rodiče prý mluvili v zásadě anglicky :-) Interiér a vybavení super, pohodlné postele. Snídaně rozmanité, teplé i studené pokrmy, ovoce, pokud ale přijdete pozdě, může se stát, že už něco nebude. Bacha na Cikánskou jizbu naproti, bujaré veselí do pozdních nočních hodin. Pro dvě osoby na tři noci něco málo přes 5000 Kč, pokoj s výhledem na zámek dražší (ale bez Jizby pod okny ;-) ).
Penzion Pod Radnicí - malý penzion s pouhými pěti pokojíky kousek od Náměstí svornosti. Moc milý provozní i paní kuchařky, interiér alá staré časy, ale pěkný. Snídaně výborné formou švédského stolu, na ostatní konzumaci 20% sleva pro ubytované (přičemž slevu vztáhli i na rodiče, když s námi večeřeli). Pro dvě osoby na tři noci něco málo pod 5000 Kč.
Jinak je možností spoustu, veskrze všechno je kousek od centra, ceny jsou podle mě dost fajn (prázdniny, vrchol sezony, oblíbená turistická destinace, poloha, služby). Dá se najít i levné ubytování v ubytovnách ve větších pokojích, záleží na vašich preferencích. Ale atmosféra centra má něco do sebe.
2) Stravování
Hospod jsme moc nevyzkoušeli. Většinou stačilo ráno se pořádně nadlábnout a večeři si dát dřív. Navíc bylo zrovna to největší vedro, a to sebevětší jedlík ztrácí chuť k jídlu. Nám moc chutnalo v našem penzionu, jídelní lístek stručný, zaměřený na českou kuchyni. Měla jsem asi ten nejlepší grilovaný hermelín ever. Kachna s knedlíkem a se zelím byla taky vynikající a vepřový steak s cibulkou jakbysmet. Saláty obyčejné, ale výborné.
 |
Staročeská klasika aneb pořádný jídlo - maso, knedlík a zelí :-) |
Na náměstí se dá jít do Cukrárny Fontána na mražený jogurt, cena cca 65 korun, dobrý to bylo, ale že bych to potřebovala třikrát denně, to ne.
V Krumlově seženete i pivní speciály. Na Glocknera (mňam!) si zajděte do Máselnice přímo v areálu zámku. I v našem penzionu pak točili "nakouřeného šviháka" z pivovaru Eggenberg. Ten taky stojí za hřích.
Ha! A co kafe? To bych nebyla já, kdybych někam nezašla, což :-) Byli jsme
tady, káva moc dobrá, dortíky a pralinky jakbysmet. Za mě tohle určitě zkuste! Druhou kávu jsme si dali na terase nad Vltavou
tady. Z toho už jsem tolik odvařená nebyla, typově byla tahle kavárna/restaurace víc na efekt a hojnost lidí. Ale jídlo tu nevypadalo zle, to musím uznat ;-)
 |
Caffe Arleta - všechno moje! |
Naši zašli na lívance s horkými švestkami do restaurace blízko Zrcadlového bludiště, ale nevím, jak se to jmenovalo! Cena cca 130 korun za porci, ale prý to za to stálo ;-) A klasický trdelník nebo palačinku seženete za mostem v Latránu hojně, kolem náměstí taky, ale méně. Ceny kolem 50 Kč.
Jinak nejvíc v Krumlově seženete restaurace a hospody ve staročeském duchu, s klasickými českými pokrmy a pivem, o což je asi největší zájem. Jasně, i hladový okno s kebabem jsme potkali a nějakou Itálii a Čínu taky, ale tyhle typy restaurací jsou v menšině.
3) Atrakce
V Krumlově samotném je toho k vidění dost, ale vyjet "za humna" se taky vyplatí. Co vám sama za sebe (a svou rodinu) můžu doporučit:
Zámek Český Krumlov
Do Krumlova se jezdí primárně na zámek. Ne nadarmo je Krumlov zapsaný v seznamu UNESCO. My osobně jsme s Architektem vylezli jen na věž (50 Kč/osoba), ale naši se vydali i na prohlídku. Jejich doporučení - jděte brzy, než se na zámek nahrnou davy Asiatů. Naši se na prohlídku vydali cca v 10 hodin a měli malou skupinku, ve které je to přeci jen příjemnější.
 |
Ze zámecké věže, pohled na kostel Sv. Víta |
A nezapomeňte se podívat na medvědy! V hradním příkopu jsou celkem tři - Marie Terezie, Vok a Kateřina (tou si nejsem jistá). Nekrmit, nerušit!
Grafitový důl Český Krumlov
Opět tip od našich. Mamina je notorický vymetač všech atrakcí, které se na dovolené nacházejí, takže neopomněla navštívit ani grafitový důl. Dostanete erární holínky, kombinézu a přilbu s baterkou a hurá do dolu. Svezete se důlním vláčkem a vrátíte se špinaví od hlavy až k patě. Ale podle všeho to stálo za to. Vstupné 150 korun, důl se nachází cca 500 m od hlavního parkoviště pod zámkem.
Noční prohlídka města s průvodcem
Jít na tuhle prohlídku byl skvělý nápad. Prohlídku jsme objednávali předem na webu a stačilo se dostavit před informační centrum na náměstí, kde si nás pan Šrámek vyzvedl. Prošli jsme město křížem krážem, zastavovali se u architektonických zajímavostí, dozvěděli jsme se spoustu historických faktů i legend a celkově jsme si ty cca 2,5 hodiny užili. Pro jednoho stála prohlídka 300 korun. Není to málo, ale pokud bych si měla vybrat, jdu znova. Bylo to super poznávat město zase trochu jinak, courat úzkými uličkami a pozorovat, jak se s nástupem večera a noci Krumlov pozvolna mění.
Stezka korunami stromů
190 korun za vstup mě trochu nepříjemně zaskočilo, ale když už, tak už. Navíc jsem posera. Zcela beze studu přiznávám, že mám z výšek respekt (pojmu "strach" se snažím vyhnout). Ale překonávám to každý den. Jsou stavby, kde mi to nevadí ani trochu (Eiffelovka, Empire State Building) a pak jsou stavby, díky kterým mám nohy jako z rosolu a potěj se mi ruce. Většinou to jsou dřevěný rozhledny, mosty atd. (ne, vstupenku do lanovýho centra mi vážně nenabízejte).
 |
Stezka korunami stromů |
Ale tohle jsem přežila. Výhled je fenomenální, zajímavosti po cestě jakbysmet. Za dalších 50 korun si můžete přikoupit jízdu po skluzavce dolů, ale to jsme oželeli. Po cestě jsou navíc tři "odbočky", kde se procházíte po různých lávkách a pod vámi je jen ocelové pletivo a díra ;-) Dala jsem to!
Pozn.: Co se týče parkoviště, zkuste
tohle. My se tam dostali ani nevíme jak, ale očividně jsme nebyli jediní, kdo tuhle možnost využili. Aut tu parkovalo požehnaně a stezka je odsud pěšky cca 15 minut do kopce;-)
Klášter Zlatá Koruna
Při zpáteční cestě jsme se zastavili v tomhle legendami opředeném klášteře. Já se o něm poprvé doslechla na Troskách, kde se zmiňoval labyrint podzemních chodeb a poklad ukrytý před nájezdem husitů.
 |
Klášter Zlatá Koruna |
Klášter je nádherný a musím se přiznat, že mě vážně zaujal. Vstupné 100 korun mi nepřišlo nijak velké, prohlídka byla super, jen průvodkyně trochu suchá. O legendách nám toho moc nepověděla a přitom je to dle mého hlavní tahák ;-)
Pozn.: Parkoviště ve vesnici je opravdu mini, navíc ho využívají i vodáci, takže buďte připravení na trochu zmatky.
Otáčivé hlediště Český Krumlov
Velký lákadlo a rozhodně skvělej zážitek. Z vlastní zkušenosti doporučuju naplánovat si výlet tak, abyste hlediště navštívili. Nám se podařilo sehnat lístky na Rusalku. Při placení se radši usmívejte (cca 800Kč/lístek), ale stojí to za to.
Představení má neskutečnou atmosféru, točíte se kolem dokola a scéna se průběžně (alespoň částečně) mění, což je unikátní. Já byla nadšená a Rusalka dokonalá.
Doporučení: S sebou polštářek pod zadek (papundeklový sedačky nic moc) a rozhodně něco, čím zakryjete končetiny. Začíná se hrát až se setměním a havěti je tam díky nasvícení scény požehnaně. A na záchod si dojděte před představením, protože v průběhu vás z hlediště pryč nepustí ;-)
Následuje pár atrakcí, o kterých se mi nechce moc rozepisovat, ale vím, že je naši vyzkoušeli nebo že jsou v nabídce, takže:
-
zrcadlový labyrint - možno navštívit pouze do konce října, pak labyrint putuje jinam
-
lanová dráha nad řekou - moje mamča vyzkoušela, prý super, ale bacha na nohy ;-)
-
vyhlídkové plavby na vorech - viděli jsme, nám stačilo, ale někdo jiný po tomhle může toužit ;-)
-
hrad Dívčí kámen - náš původní cíl, ale je to přeci jen kus pěšky a při zpáteční cestě bychom to nestihli, každopádně stojí za návštěvu
4) Doprava
V Českém Krumlově jsou cca tři velká záchytná parkoviště. Parkování stojí, pokud se nepletu, 40 Kč/hod. V každém hotelu, pokud jste ubytování, by vám měli nabídnout parkovací kartu za 150 Kč/den, což je výrazně přívětivější cena. Jinak v Krumlově je všechno v docházkové vzdálenosti, na mapě se to může zdát daleko, ale ve skutečnosti jsou od sebe jednotlivé budovy vážně kousek. Dostat se z parkoviště pod zámkem k našemu hotelu trvalo vzhledem k přecpaným ulicím a bagáži cca 10 minut.
Do Krumlova jezdí i vlak, nádraží je krapet z ruky, ale nemyslím si, že by to byla nějaká extra dálka. Autobusy jezdí kousek od záchytného parkoviště pod zámkem, zastávka Český Krumlov - Špičák.
5) Ceny
Některé ceny jsem zmiňovala už v článku. Pokud půjdete na náměstí, počítejte s přirážkou. Ale hned pod náměstím, třeba zrovna v našem penzionu, už byly ceny dost klasické, podle mě až lidové. Můj grilovaný hermelín vyšel na 65 Kč, steak s přílohou na cca 150 Kč, pivo kolem 30 Kč. Cena třeba za pohledy se pohybovala od 6 do 10 Kč za klasický formát.
Vstupné kamkoliv se pohybuje od 100 Kč do 200 Kč. Peněz mi ale líto není, užila jsem si tenhle prodloužený víkend dosyta a zážitky mi zůstanou napořád.
Ale jinak se musím přiznat, že dovolená v Čechách je neřestně drahá. Stovka sem, stovka tam a čtyřdenní pobyt pro dva vás vyjde jako týden u moře pro jednoho. V Krumlově se mi líbilo moc, má úžasnou atmosféru, ale na další dovolenou radši vyrazíme do zahraničí ;-)
Štítky: cestování